Διάλεξη του Δήμου Σπαθάρα με τίτλο:
“Από το πιθανό στο αληθοφανές: ποίηση, ζωγραφική και συναισθήματα στον Γοργία”
Τετάρτη 2 Απριλίου, 19:00, αίθουσα 4
Η διάλεξη εντάσσεται στο πλαίσιο μεταπτυχιακού σεμιναρίου του ΠΜΣ «Φιλοσοφία: Γνώση, αξίες, κοινωνία», με θέμα τον Φαίδρο του Πλάτωνα (διδάσκουσα: Χλόη Μπάλλα).

Στο ίδιο πλαίσιο, προγραμματίζονται δύο ακόμη εκδηλώσεις:

Συζήτηση με τον Robert W. Wallace (Πανεπιστήμιο Northwestern, HΠΑ) στις 7 Μαϊου, με θέμα την πλατωνική κριτική στην παράδοση των λογογράφων.

Συζήτηση με τη Βούλα Τσούνα (University of California, Santa Barbara, ΗΠΑ) με θέμα το πρόβλημα της ατομικής ψυχής στον Φαίδρο (Η συζήτηση θα γίνει μέσω skype. Η μέρα και ο τόπος θα ανακοινωθούν).

Για την πρώτη διάλεξη, είναι ιδιαίτερα χρήσιμη η εξοικείωση με το Εγκώμιο της Ωραίας Ελένης του Γοργία. Για πρόσβαση στα κείμενα που θα συζητηθούν στις δύο επόμενες συναντήσεις, παρακαλούμε απευθυνθείτε στη Χλόη Μπάλλα: balla@uoc.gr