ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ
για την Έρευνα-Δράση
στο Ρέθυμνο,
20-22 Οκτωβρίου 2017

Φέτος το ετήσιο διεθνές συνέδριο του Collaborative Action Research Network (CARN) θα γίνει στο Ρέθυμνο, στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου και θα συνδιοργανωθεί τοπικά από το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το ΕΚΠΑ.

Η Έρευνα-δράση είναι μια μεθοδολογία με εφαρμογές σε πολλούς επιστημονικούς και επαγγελματικούς χώρους, όπως στην εκπαίδευση, στην κοινωνική πρόνοια, στον τομέα υπηρεσιών υγείας, κτλ. Στην Εκπαίδευση μπορεί να αξιοποιηθεί στην επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών αντικαθιστώντας τις τυπικές επιμορφώσεις, ως ένας τρόπος ανάπτυξης των Αναλυτικού Προγράμματος σε επίπεδο σχολείου ή τάξης ή/και ως μέσον εισαγωγής καινοτομιών ή μετασχηματισμού του σχολείου ευρύτερα για αλλαγές που ξεκινούν από τη βάση, τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς της πράξης. Εξαιτίας αυτών η έρευνα-δράση ενδιαφέρει όλους τους επαγγελματίες του χώρου της εκπαίδευσης: εκπαιδευτικούς, σχολικούς συμβούλους, στελέχη, πανεπιστημιακούς, ερευνητές, φοιτητές.

Το γεγονός ότι φέτος το ετήσιο Συνέδριο του Διεθνούς δικτύου για την έρευνα-δράση διοργανώνεται στην Ελλάδα δίνει την ευκαιρία να συναντηθούμε και να συνομιλήσουμε όσοι ασχολούμαστε με αυτήν τη μεθοδολογία και την χρησιμοποιούμε στη δουλειά μας διαμορφώνοντας έναν ισχυρό πόλο έρευνας-δράσης στη χώρα μας. Για το σκοπό αυτό προγραμματίζουμε να υπάρχουν κατά τη 2η μέρα του Συνεδρίου (Σάββατο, 21 Οκτωβρίου) και μερικές συνεδρίες στα ελληνικά. Ταυτόχρονα, όμως θα έχουμε την ευκαιρία να ανταλλάξουμε εμπειρίες και γνώσεις με ξένους συναδέλφους μας από πολλά μέρη του κόσμου σε μια πληθώρα δραστηριοτήτων (προφορικές παρουσιάσεις, εργαστήρια, συμπόσια, κτλ.). Γι’ αυτό το λόγο οι σύνεδροι από Ελλάδα μπορούν να κάνουν την ανακοίνωσή τους είτε στην ελληνική είτε στην αγγλική γλώσσα.

Περισσότερες πληροφορίες (θεματικές, τύποι παρουσίασης, κρίσιμες ημερομηνίες) στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου: https://carnreth2017.wixsite.com/carn

Επειδή οι τιμές που έχει ανακοινώσει το CARN για συμμετοχή στο Συνέδριο είναι πραγματικά απαγορευτικές για μια χώρα σε κρίση, όπως η Ελλάδα, ενημερώνουμε ότι για τους έλληνες συνέδρους θα υπάρξουν οι παρακάτω τιμές:

Απλή παρακολούθηση (χωρίς εισήγηση): 30 ευρώ για εκπαιδευτικούς, μεταπτυχ. φοιτητές

Συμμετοχή με εισήγηση και παρακολούθηση για μια μέρα (το Σάββατο): 120 ευρώ

Πλήρης συμμετοχή χωρίς διαμονή: 170 ευρώ